Rakstam par kaķiem

Kaķa veselības pazīmes, ko saimniekam noteikti jāņem vērā…

Ne vienmēr jau no pirmā acu uzmetiena ir redzams, ka kaķis nav vesels. Kaķi ļoti prasmīgi prot slēpt savu slimību un, jūtoties nomākti, cenšas izvairīties no saskarsmes ar mājiniekiem. Svarīgi būt modriem, lai savlaicīgi pamanītu raksturīgākās slimību pazīmes.

Ieteicams arī katru mēnesi pašiem veikt kaķa vispārējās veselības pārbaudi. Ja tiešām pamanāt kaut ko neierastu, nemēģiniet noteikt diagnozi pēc grāmatās vai internetā atrastās informācijas. Nekavējoties vērsieties pie veterinārārsta.

Pazīmes, kam jāpievērš uzmanība:

  • Vispārēja apātija, nogurums – kaķis vienkārši izskatās nevesels

Ja pamanāt, ka jūsu kaķa uzvedība ir krasi mainījusies un dzīvnieks sev neraksturīgi zaudē vitalitāti un dzīvesprieku, un simptomi turpinās vairākas dienas, ieteicams kaķi atrādīt veterinārārstam, lai izslēgtu nopietnas saslimšanas, kas var radīt šādu kaķa stāvokli. Līdzīgi kā cilvēkiem, arī dzīvniekiem vispārējs nogurums var rasties pavasara iespaidā, taču, šādam stāvoklim ieilgstot, noteikti ir vērts mīluli pārbaudīt.

  • Vairākkārtēja vemšana, rīstīšanās, nelabums

Ja kaķis reizēm atvemj apspalvojuma kamolu vai zāli, tas ir pilnīgi normāli. Tomēr, ja nelabums ir regulārs vai aizrīšanās ēšanas laikā atkārtojas, tam ir jāpievērš uzmanība. Vemšana, īpaši gados vecākiem kaķiem, var liecināt par kādu saslimšanu, piemēram, pārāk aktīvu vairogdziedzera darbību vai nieru infekciju.

  • Atteikšanās no ēdiena vai ūdens ilgāk par 24 stundām

Ja jūsu kaķis daudz laika pavada laukā, tā ēšanas režīms reizēm var kļūt neregulārs. Bet, ja kaķis dienu vai vēl ilgāk atsakās no jebkādas barības un saka “nē” pat iemīļotiem našķiem, ieteicams vērsties pie veterinārārsta.

  • Caureja

Ja jūsu kaķim ir caureja, kas nepāriet 48 stundu laikā, dodieties pie veterinārārsta. Ja iespējams, paņemiet līdzi arī izkārnījumu paraugu, kas veterinārārstam palīdzēt ātrāk un precīzāk noteikt diagnozi.

  • Urinēšanas grūtības

Pievērsiet uzmanību, vai kaķim neparādās aizcietējumiem līdzīgi simptomi – bļaušana urinēšanas laikā, asinis urīnā. Apakšējo urīnceļu saslimšana ir kaķiem, īpaši runčiem, raksturīga slimība. Savlaicīgi nesākot ārstēšanu, tās iznākums var būt arī letāls.

 

  • Progresējoša svara samazināšanās

Svara zaudēšanai uzmanība ir jāpievērš gadījumos, ja kaķis divu līdz četru nedēļu ilgā laikā posmā pakāpeniski zaudē svaru vai arī ja lēna, bet nemitīga svara zaudēšana vērojama ilgākā laika periodā. Iemesli tam var būt dažādi, un šādos gadījumos ir būtiska ātra savlaicīga diagnostika.

  • Pārmērīgas slāpes vai urinēšana

Neparasti stipras slāpes un bieža urinēšana vai liecināt par saslimšanu ar kaķu diabētu vai kādu citu slimību. Aizdomu gadījumā noteikti ieteicams vērsties pie veterinārārsta, lai iespējamo saslimšanu izslēgtu vai apstiprinātu.

  • Niezoša, zvīņaina āda

Ādas stāvoklis ir labs vispārējā veselības stāvokļa indikators. Ādai jābūt gludai, iesārtai vai melnai. Nemitīga kasīšanās un dermatīta pazīmes var norādīt uz alerģisku reakciju, īpaši alerģiju pret blusu kodumiem. Ādas stāvokli ietekmē arī uzturā lietotā barība, gaisa mitruma trūkums telpās, īpaši apkures sezonā, u.c.faktori.

  • Sarkanas vai uztūkušas smaganas

Apsarkušas vai uztūkušas smaganas, īpaši kopā ar smakojošu elpu, liecina par smaganu saslimšanu. Smagas saslimšanas gadījumā kaķim var izkrist zobi, tas nespēj noturēt mutē ēdienu un zaudē svaru, jo nespēj kārtīgi paēst. Šajā gadījumā ir svarīgi vērsties pie veterinārārsta, lai mīlulim iespējami ātri palīdzētu.

  • Asarojošas acis un pilošs deguns

Šķaudīšana, elsošana, asarojošas acis un pilošs deguns, kā arī citi gripai līdzīgi simptomi var liecināt par elpošanas ceļu saslimšanu. Šīs saslimšanas pazīmes ir arī gaisa tvarstīšana un elpas trūkums.

 

Regulāra kaķa apskate mājas apstākļos, kaķa pašsajūtas novērošana, kā arī regulārās profilaktiskās pārbaudes pie veterinārārsta palīdzēs savlaicīgi diagnosticēt radušās problēmas un tās novērst. Veselību mīluļiem!

 

Hits: 1889