Rakstam par kaķiem Uncategorized

Vai mans kaķis redz spokus?

Cilvēki brīžiem aizdomājas par to, vai kaķi spēj redzēt spokus un citas pārdabiskas parādības. Ne viens vien kaķa īpašnieks ir pamanījis, ka viņa mīlulis šķietami redz kaut ko tādu, kas ar cilvēka aci nav saskatāms.

Tas, ka šie pūkaiņi, ko daži mēdz dēvēt par „zvēriem”, patiesībā ir inteliģentas radības, kuri spēj izveicīgi komunicēt bez vārdiem, ikvienam dzīvnieku pazinējam nebūs nekāds jaunums. Bet – vai kaķi tiešām spēj redzēt un sajust to, ko lielākā daļa no mums pieredz, tikai skatoties raidījumu „Ekstrasensu cīņas”?

 

Tādi dzīvnieki kā kaķi acīmredzami saprotas viens ar otru, izmantojot kādu „psihiskās” enerģijas formu. Dzīvnieki vienkārši „zina lietas”, kuras, cilvēku-prāt, viņi vienkārši nav spējīgi uztvert un saprast. To var saukt par sesto maņu, ko daba piešķīrusi dzīvniekiem, kas ļauj tiem būt tiešākā kontaktā ar neredzamo pasauli nekā vairumam cilvēku.

 

Ir ļoti daudz stāstu, kas pierāda, ka kaķi patiešām spēj redzēt spokus, kā arī apciemot savus saimniekus pēc nāves. Ne velti Ēģiptē, kur ir tik specifiska apbedīšanas kultūra un izpratne par mirušo pasauli, kaķi jau simtiem gadu tikuši uzskatīti par svētajiem dzīvniekiem.

 

Kaķiem piemīt spējas, ko cilvēki zaudē, tiklīdz izaug un kļūst par pieaugušajiem, – viņi ir vairāk saskaņoti ar savu dabisko būtību un izturēšanos, jo šie pūkainie cilvēka draugi nekad nebūs nekas vairāk par to, kas ir. Ne sabiedrība, ne cilvēks būtiski neietekmēs kaķa dabu. Tā kā iespējams, ka kaķi vienkārši nesēž bezdarbībā, kā tas no malas izskatās, bet gan pavada laiku, vērojot spokus.

 

Un tomēr ja nedaudz vairāk pie zinātniskās puses…

 

Ja mēs pieķeram sevi, ilgstoši skatoties kādā punktā, prātojam, ka noteikti bijām aizdomājušies un nodarbinājuši prātu ar kādu aktuālu problēmu. Līdzīgu darbību var novērot arī kaķos, taču to nekādā gadījumā nevajadzētu tulkot vieglprātīgi un pieņemt, ka “gan jau kaķis tikai aizdomājās”. Šī darbība ir skaidrojama dažādi.

 

Kā vēsta “The Dodo”, iespējams, kaķi veras tukšumā, jo tajā tik tiešām ir kaut ko saskatījuši. Nereti saimnieki pieļauj, ka kaķis redz kādus pārdabiskus tēlus, piemēram, spokus vai garus, un speciālisti tādu iespējamību netiecas noliegt. Veterinārārste Reičela Baraka atklājusi: “Kad kaķi skatās tukšumā, viņi patiesībā var vērot smalkas kustības, jo viņu redze ir daudz spēcīgāka par mūsējo.”

 

Tiešām, kā pierādījis kāds pētījums, gan kaķi, gan arī suņi asās redzes dēļ spēj uztvert tādus gaismas viļņus un starus, kādi cilvēka acij paliek apslēpti. Taču suņi, atšķirībā no kaķiem, gaismas izmaiņām nepievēršot tik lielu uzmanību, un Baraka to skaidro ar kaķu dabisko tieksmi visu izzināt un izpētīt.

 

Vai kaķis tiešām var redzēt spoku? Pārdabisko būtņu piekritēji noteikti steigs to apstiprināt, taču dzīvnieku speciāliste Keitija Armūra uzsvērusi, ka jāatceras – kaķa maņas ir daudz spēcīgākas un jutīgākas, tāpēc var pievērst pastiprinātu uzmanību gan redzētajam, gan dzirdētajam. Turklāt nevar viennozīmīgi teikt, ka kaķis tukšumā ir kaut ko saskatījis, jo tikpat labi skatiena ierosinātāja var būt skaņa, kas rodas no kāda virziena. Tad kaķis, saprotams, vērsies tajā, mēģinādams saklausīt notiekošo.

 

Savukārt Kornela universitātes veterinārmedicīnas speciālisti ASV “Vet.Cornell” atgādinājuši, ka bezmērķīga skatīšanās tukšumā vai vēršanās pret sienu var būt kognitīvo traucējumu pazīme, tāpēc, ja kaķis tā dara, šo darbību nevajadzētu uztvert vieglprātīgi un bezatbildīgi. Speciālisti uzsvēruši, ka visbiežāk šādi traucējumi novērojami gados vecākiem kaķiem un būtu jāskata kompleksi, proti, jāņem vērā vēl citas pazīmes, kas var norādīt uz veselības problēmām: neinteresēšanās par spēlēm, pārlieku liela gulēšana, izmaiņas ēšanā un dzeršanā, nokārtošanās ārpus kastītes, skaļa uzvešanās (arī naktī), nespēšana orientēties telpā un citi. Taču jāatceras arī, ka šīs pazīmes var norādīt uz citām saslimšanām, piemēram, problēmām ar nierēm, kauliem, zobiem un citām.

 

Universitātes speciālisti un dzīvnieku uzvedības pētnieki atgādinājuši, ka mūsdienās katra saimnieka spējās ir laikus konstatēt, ka ar dzīvnieciņu kaut kas nav kārtībā, un to savlaicīgi mēģināt vērst par labu. Tāpat jāņem vērā, ka jācenšās nodrošināt pēc iespējas labāki dzīves apstākļi, kas būtu atbilstoši katra kaķīša spējām un vajadzībām (piemēram, mīlulim ar kaulu problēmām nevajadzētu likt augstu lēkāt un kāpelēt). Tāpat vēlams par neskaidrībām konsultēties ar veterinārārstu, nevis paļauties, ka, ja reiz kaķis skatās tukšumā vai sienā, viņš noteikti tajā saskata spoku.

Hits: 789