fbpx

#KaķuFakti

Kaķi: mūsu mīļie un noslēpumainie pavadoņi Kaķi ir vieni no populārākajiem mājdzīvniekiem pasaulē, bet vai mēs zinām visu par viņiem? Šajā rakstā es dalīšos ar dažiem interesantiem faktiem un stāstiem par kaķu dzīvi, kas varbūt jūs pārsteigs vai iepriecinās.

#Kaķi vēsturē

Kaķi ir dzīvojuši kopā ar cilvēkiem jau tūkstošiem gadu, bet viņu izcelsme ir slēpta senatnē. Saskaņā ar ģenētiskajiem pētījumiem, visi mājas kaķi ir domesticēti no meža kaķa pasugas Āfrikas savvaļas kaķa ( Felis silvestris lybica ).
Felis silvestris lybica Stock Photos - 26,384 Images | Shutterstock
Lai gan visu veidu meža kaķi var krustoties savā starpā, nav nekādu liecību, ka mājas kaķa filoģenēzē būtu saistība ar citu meža kaķa pasugu.
Kaķi sāka dzīvot kopā ar cilvēkiem apmēram pirms 9500 gadiem; viņu kopdzīves vēsture ar cilvēkiem ir īsāka nekā suņiem, un tie ir pieradināti dabiskās atlases ceļā. Visticamāk, senie ēģiptieši sadarbojās ar kaķi, jo saprata tā nozīmi cīņā ar grauzējiem. Viņu pieķeršanās un cieņa pret šo plēsoņu izraisīja reliģisko kaķu kultu attīstību un kaķu pielūgsmi tempļos. Ēģiptē 5. un 6. dinastijā (ap 2465.–2150. g. p. m. ē.) kaķis tika pasludināts par svētu dzīvnieku.
Skarabeji, kaķi, ēzeļi — ēģiptiešu svētie dzīvnieki —
Kaķi ir bijuši arī svarīgi dažos vēsturiskos notikumos. Piemēram, pirmo reizi kaķi kosmosā devās 1963. gada 18. oktobrī, franču zinātnieki izmantoja raķeti, lai kosmosā palaistu pirmo kaķi. Kaķi sauca Felicete, un viņa atgriezās atpakaļ uz zemes, nolaižoties ar izpletni.
Astrocat Félicette: Only Cat to Go To Space May Soon Be Honored With 5-Foot Bronze Statue in France
Jauki kaķu video ir zināmi jau vairāk nekā gadsimtu. Izgudrotājs Tomass Edisons nofilmēja divus kaķēnus, kas “boksējas” ringā. 1894. gadā radītais īsais klips pierāda, ka cilvēki ir bijuši apsēsti ar jaukiem kaķu video jau ilgi pirms YouTube parādīšanās.

#Kaķu anatomija un fizioloģija

Kaķu ģints sugas ir neliela auguma kaķi, kuri vairāk vai mazāk atgādina visiem pazīstamo mājas kaķi. Vismazākais ģintī ir smilšu kaķis ( Felis margarita ), kura mazāko indivīdu ķermeņa garums ir 40 cm, svars 2 kg.
Facts About The Sand Cat - Felis margarita
Visu kaķu kaķēniem ir 26 piena zobi, bet pieaugušiem kaķiem ir 30 pastāvīgie zobi. Kaķi var lēkt 5 reizes augstāk par savu augumu. Tiek uzskatīts, ka kaķi ir vienīgie zīdītāji, kuriem negaršo saldumi. Kaķiem ir 18 pirksti (pieci pirksti uz katras priekšējās ķepas; četri pirksti uz katras aizmugurējās ķepas). Kad kaķi staigā, viņi savas aizmugurējās ķepas liek gandrīz precīzi tajā pašā vietā, kur iepriekš priekšķepas, tas samazina troksni un mazina redzamās pēdas, kur kaķis staigājis. Kaķiem ir apmēram 240 kauli, bet cilvēkiem – tikai 206. Katra kaķa deguna nospiedums ir unikāls, līdzīgi kā cilvēka pirkstu nospiedumi. Kaķu mūža ilgums vidēji ir no 15 līdz 20 gadiem, bet ir reģistrēti gadījumi, kad kaķis nodzīvo arī 36 gadus. Kaķi dzīvo ilgāk, ja tos nelaiž ārā uz ielas. Tādā veidā tie tiek pasargāti no dažādām iespējamām traumām un ievainojumiem. Arī kastrētie un sterilizētie kaķi dzīvo salīdzinoši ilgāk. Toties kastrētie kaķi daudz biežāk cieš no citām hroniskām slimībām, piemēram, no aptaukošanās. Pāragra kastrācija (agrāk par septiņām nedēļām) var izsaukt urīnorgānu akmeņu slimības attīstību.

#Par kaķiem un saldumiem…

Kaķiem patiešām negaršo saldumi. Tas ir tāpēc, ka kaķu garšas kārpiņas nespēj uztvert, novērtēt vai izraisīt apetīti pēc pārtikas, ko mēs uzskatām par “saldumu” Kā “obligātiem plēsējiem” (tiem, kuriem ir nepieciešams gaļas proteīns, lai izdzīvotu), kaķiem vienkārši nav nepieciešami saldumi. Nav skaidrs, vai kaķu priekšteči spēja uztvert saldumu un to zaudēja, vai arī kaķi nekad neattīstīja “saldzobu”, jo viņiem tas nebija nepieciešams. Cilvēki ēd daudz dažādāku uzturu, un mūsu garšas kārpiņas atspoguļo to – mums ir gandrīz 10 000 garšas kārpiņas mūsu mēlēs. Kaķiem nav tādas dažādības: viņi ir laimīgi, ievērojot mazus medījumu dzīvniekus, un viņiem ir nepieciešamas mazāk nekā 500 garšas kārpiņas, lai noskaidrotu, kas ir ēdienkartē un kas nav. Bez šaubām, viņu ierobežotās spējas šajā jomā ietekmē kaķu labi zināmo izvēlīgumu.

Bet vai tas nozīmē, ka kaķiem nav nekādu saldu prieku?

Protams, nē! Kaķiem ir savs veids, kā baudīt dzīvi un apmierināt savus garšas receptorus. Piemēram, daudzi kaķi ir pilnīgi aizrāvušies ar Catnip – augu, jeb baldarjānu kas satur īpašu vielu, kas izraisa eiforiju un relaksāciju kaķos.

Baldarjāns, pazīstams arī kā “kaķu mētra”, satur īpašu vielu, kas izraisa eiforiju un relaksāciju kaķos. Tas var izraisīt uzvedības izmaiņas, kas līdzinās kaķenes uzvedībai partnera meklēšanas (runču) laikā, bet tas ietekmē gan kaķenes, gan runčus. Tātad, nav zinātnisku pierādījumu, ka baldarjāns vairāk iedarbojas uz runčiem nekā kaķenēm. Tomēr, ne visi kaķi reaģē uz baldarjānu ar pamanāmām uzvedības izmaiņām.

Lielākajai daļai kaķu Catnip efekts ir tik spēcīgs, ka daži kaķi pat var saskatīt halucinācijas! Tas ir kaut kas līdzīgs cilvēku šokolādes vai kafijas atkarībai. Bet neuztraucieties – baldarjāna ietekme nav bīstama vai toksiska kaķiem, ja vien tā netiek pārmērīgi lietota.

Vai jūs zinājāt arī to, ka daži kaķi patiešām mīl sieru?

Tas var likties dīvaini, jo sieram nav salda garša cilvēkiem. Bet sieram ir augsts tauku un olbaltumvielu saturs, kas padara to par pievilcīgu uzkodu kaķiem. Protams, ne visi kaķi var sagremot sieru labi – dažiem var rasties vēdera problēmas vai alerģijas. Tāpēc jums vajadzētu dot sieru savam kaķim tikai retos gadījumos un nelielos daudzumos.

Kopumā mums vajadzētu respektēt to, ka kaķiem ir savs veids, kā izbaudīt saldumus. Viņiem nav nepieciešams ēst mūsu saldumus – patiesībā tas var būt pat bīstami viņiem. Mūsu saldumi satur cukuru un citas vielas, kas var izraisīt aptaukošanos, diabētu vai zobu bojājumus kaķiem. Tāpēc, ja jūs vēlaties lutināt savu kaķi, dodiet viņam kociņu vai sieru, nevis šokolādi vai saldējumu. Un, protams, neaizmirstiet par mīlestību un glāstiem – tas ir vislabākais saldums, ko jūs varat dot savam kaķim!

 #Kaķu uzvedība un komunikācija

Kaķi ir ļoti sociāli dzīvnieki, kas spēj izveidot ciešas saites ar cilvēkiem un citiem dzīvniekiem. Viņi izrāda dažnedažādas emocijas un izteiksmes, kas palīdz viņiem komunicēt ar apkārtējo pasauli.

Viņi arī izmanto savu ķermeni un asti, lai paustu savu noskaņojumu un attieksmi. Piemēram, ja kaķis liek savu asti augstu gaisa un to trīcina, tas nozīmē prieku un draudzību; ja kaķis liek savu asti zemu starp kājām, tas nozīmē bailes vai paklausību; ja kaķis liek savu asti horizontāli aiz sevis vai to loca uz augšu pie galda, tas nozīmē interesi vai ziņkāri; ja kaķis liek savu asti vertikāli pie sevis vai to loca uz leju pie galda, tas nozīmē aizvainojumu vai agresiju.

Kaķiem ir arī dažādi veidi, kā izrādīt savu mīlestību un uzticēšanos cilvēkiem.

Viņi var sasildīties pie jūsu kājām vai klēpja, laizīt jūsu seju vai rokas, berzēt savu degunu vai pieri pret jūsu vaigu vai pieri, spiest savu galvu pret jūsu roku vai plecu, apgulties uz muguras un parādīt jums savu vēderu, vai pat dot jums nelielu kodumu vai skrāpējumu kā mīlestības zīmi. Kaķiem patīk arī spēlēties ar cilvēkiem un citiem kaķiem, jo tas ir viens no veidiem, kā attīstīt savas prasmes un stiprināt savas attiecības. Kaķiem ir daudz spēļu un aktivitāšu, kas viņiem sagādā prieku un izklaidi. Viņi var vajāt lāzerus, bumbiņas, peles, zivtiņas vai citas lietas, kas kustas; viņi var slēpties zem segas, kastēs vai maisos; viņi var skriet pa māju, lekt pa dīvāniem vai gultām; viņi var skatīties pa logu uz putniem vai citiem dzīvniekiem; viņi var klausīties mūziku vai skaņasgrāmatas; viņi var pat mācīties trikus vai veikt mazus uzdevumus par gardumiem.

Kaķi ir brīnišķīgi draugi un biedri cilvēkiem.

Viņi sniedz mums siltumu, prieku, atbalstu un sabiedrību. Viņi ir lojāli, gudri un jautri. Viņi ir pelnījuši mūsu cieņu un rūpes. Ja jūs esat kaķa īpašnieks vai domājat par to kļūt, es ceru, ka jums ir paveicies ar savu pūkaino draugu un ka jūs baudāt kopā pavadīto laiku. Kaķi ir fantastiski dzīvnieki!

Daži iedvesmas pilni vārdi nobeigumā:

Ieviest savā ģimenē jaunu kaķi ir kā aizsākt jaunu piedzīvojumu.

Šeit ir daži padomi, kas var palīdzēt jūsu jaunajam pūkainajam draugam labi iekļauties ģimenē:

“Mīlestības pārsūtītāji”: Kaķi ir kā dzīviem mīlestības pārsūtītājiem! Viņu klātbūtne piepilda māju ar siltumu un prieku.
“Personības pasaule”: Katrs kaķis ir kā mazs personības apvienojums! No mazkustīgiem un slinkiem līdz aktīviem, katrs kaķis ir unikāls ar savu raksturu.
“Ko darīt kopā?”: Spēles laiks ar kaķi ir kā aizraujoša piedzīvojumu daļa! Mēģiniet spēles, kas aktivizē viņa instinktus, piemēram, lāzerpointeru vai ķeramās rotaļlietas.
“Runču stila mīlestība”: Baldarjāns ir viens no ģeogrāfiski plašāk izplatītajiem “kaķu narkotikām”! Dažiem kaķiem tas izraisa eiforiju un relaksāciju, un tas var būt aizraujoši redzēt, kā viņi reaģē uz šo augu.
“Sociālais ieguvums”: Kaķi ir dzīvnieki, kas var radīt ciešas saites. Viņi mīl siltas vietas blakus jums un sniegs prieku ar savu maigo pieglauzšanos.
“Mājas gardēži”: Daži kaķi patiešām mīl sieru! Vieni no viņu iecienītākajiem ēdieniem ir sieram ar augstu tauku saturu. Tomēr, atceries dot sieru retos un nelielos daudzumos!
“Saikne un attīstība”: Sniegtais mīlestības un uzmanības daudzums palīdzēs attīstīt stipras saites. Jums vajadzētu baudīt laiku, ko pavadāt kopā, veidojot īpašu saikni.

Atceries, ka katrs kaķis ir kā savas pasaules ceļotājs. Iegūstot kaķi, jūs ne tikai dodat viņam mājvietu, bet arī atverat durvis neaizmirstamam ceļojumam, kas piepildīs jūsu dzīvi ar prieku un aizraušanos!

Dalīties:
0 0 balsis
Ieraksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Rādīt visus komentārus
0
Droši izsakiet savas domas uzrakstot komentārux